Спорт

Вплив силових тренувань на здоров’я серця

Широко поширена думка, що силові тренування важливі для обсягу і сили м’язів, а тренування на витривалість – для серця і спалювання жиру. Їх так і називають: «кардіотренування». Хоча у спортивній літературі вказується, що користь для здоров’я (зокрема, для серця і судин) є і там, і там.

Дослідження, що доводить користь силового тренінгу для серця

Але те, що силові тренування дійсно благотворно впливають на серце, і що цей вплив не менше, ніж при легкоатлетичних тренуваннях – знають небагато. А адже є дослідження вчених з Університету в Пріштіні, яке показало, що кругова силове тренування мала не менший вплив на серцево-судинне здоров’я 23-річних студенток, ніж бігові тренування.

Порівняння результатів бігових і силових тренувань

Кругові силові тренування, що включають управи на всі основні групи м’язів (скручування, гіперекстензії, приседи, випади, та ін., в т. ч. з обтяженнями, а також штанги лежачи і сидячи, вправи на тренажерах – тяга верхнього блоку , «бабочка» та ін) протягом 8 тижнів дали таке ж зниження ваги і точно таке зменшення кількості підшкірного жиру, як бігові тренування. При цьому вони давали більше зниження глюкози та тригліцеридів у крові, а ось кількість поганого холестерину (ЛПНЩ) краще знижував біг.

Методика кругових силових тренувань

Структура тренувань була такою. У першому періоді (2-3 тижні) виконувалися більш легкі вправи (наприклад, скручування чи присіди), а у наступні періоди додавалися обтяження. Збільшення навантаження відповідало зростання тренованості у ході досліджень.

Цикл складався з 8-10 вправ на всі групи м’язів. Тренування включала в себе 2 (а в наступні тижні і 3) циклу. Час в кожному підході становило 30 секунд, відпочинок між підходами 30 секунд. Між циклами допускався 5-хвилинний відпочинок. Розминка і заминка займали за 10 хвилин. В тиждень проводилося 3 тренування.

Які можна зробити висновки?

У результаті видно, що незважаючи на те, що якісь фактори серцевого здоров’я більше покращують кардіотренування, а якісь- силові, в цілому картина приблизно однакова: силові тренування приносять таку ж користь для серця і судин, як і бігові кардіотренування. І це абсолютно зрозуміло, оскільки вправи з обтяженнями навантажують серце не менше, ніж кардіо. Інтенсивність силового тренінгу точно так само можна регулювати, утримуючи навантаження в бажаної пульсової зоні.

Більше того, добре відомо, що силові тренування сильніше розганяють метаболізм, забезпечуючи швидке спалювання жирів не тільки в період самої тренування, але і протягом декількох годин після. Прискорений жировий обмін значно знижує концентрацію в крові холестерину і тригліцеридів, рівень яких є гарним маркером здоров’я серця і кровоносної системи.

Таким чином, зміцнювати своє здоров’я можна не тільки бігом, але і силовими вправами. Важливо тільки правильно підбирати навантаження та інтенсивність тренування, не допускаючи перенапруження серця і перетренованості.