Всесвіт

Сузір’я Волопас і його цікаве сверхскопление

У північній півкулі неба розташовується сузір’я Волопас. Оскільки охоплює 907 квадратних градусів, займає 13 місце серед всіх ділянок. Зрозуміло, таке велике простір межує з багатьма іншими сузір’ями. А саме з Великою Ведмедицею, Гончими Псами, Дівою, Драконом, Змією і .

Власне кажучи, сузір’я Волопас було відомо вже в давнину. Безумовно, його величезна територія не могла бути не поміченою. Тим більше, розташування поблизу яскравих і популярних сузір’їв, залучає до нього підвищену увагу і інтерес.
У свій час, Птолемей додав ділянку у свій знаменитий зоряний каталог.
Щоправда, існує кілька міфів про появу сузір’я. Головним чином, його пов’язують з Каллісто (Великою Ведмедицею) і її сином Аркаса, народженим від Зевса.

За однією версією, цар Лікаон, він же дідусь юнаки, убив онука і приготував його на обід для Зевса. Бог розлютився, звернув Лікаона у вовка, а сина повернув у царство живих. Однак Гера дізналася про зраду чоловіка і звернула Калісто в ведмедицю. Під час полювання Аркас з собаками зустрів матір, і погнався за нею. І знову Зевс врятував їх, відправивши обох на небо.
З іншої історії, Ікарій дізнався від Діоніса секрети виготовлення вина. Приготувавши напій, Ікарій пригостив ним друзів. Вони з похмілля вирішили ніби їх хотіли отруїти і вбили винороба під час сну. Бог відправив його на небо, таким чином з’явилося сузір’я.

Зірки, що утворюють сузір’я Волопас

Найяскравіший елемент Альфа – Арктур вважається вартовим ведмедиці. Це помаранчевий гігант з видимою величиною -0,4. Між іншим, це найяскравіша зірка в північній частині і третя у всьому небі.
На другому місці стоїть Епсилон – Ізар, що означає вуаль. В області виражений подвійною системою, що складається з гіганта і зіркою головної послідовності. Їх загальний візуальний показник 2,37.
Третя позиція дістається світила Муфрид з позначенням Ця Волопаса. Ім’я перекладається як віддалена від людини, а світність дорівнює 2,68. Іноді її називають Саак. Це спектроскопическая подвійна, має характерний жовто-білим кольором.
Потім слід гігантська блакитна зірка Гама, чия зоряна величина становить 3,03. По-іншому називають Сегинус, і відносять до змінних типу Дельта Щита.
Дельта належить до подвійних світилам. Має видиме значення 3,48.
Нарешті, Бета – Неккар, означає копач. Являє собою змінну гігантську зірку жовто-білого кольору, чия візуальна величина 3,49.

Сигма відноситься до карликів, має жовто-білий колір і яскравість 3,52.
Рв Волопаса – помаранчевий гігант яскравістю 3,58.
Дзета, Тау і Ксі подвійні системи, в яких видима величина становить 3,78, 4,50 та 4,70 відповідно.
Тета відноситься до субгигантам, має біло-блакитний і світність 4,05. На ділянці позначає перший осля.
Іпсилон і Псі (Надлат) належать до помаранчевим гігантам, зоряні величини 4,05 і 4,52.
Лямбда – білий карлик з яскравістю 4,18.
А от Мю – Алкалуропс, що означає посох пастуха, являє кратну систему з трьох елементів. Середня очікувана величина 4,31.
Каппа (третій вісля) і Йота (другий вісля) є блакитними субгигантами, чия візуальна величина 4,54 і 4,75.
38 Волопаса або Мерга (в перекладі прикута жінка) – біло-блакитний субкарлик з показником видимості 5,76.
Як видно, сузір’я Волопас відрізняється яскравими зірками, що робить його добре видно на нічному небі.

Які небесні об’єкти містить сузір’я Волопас

Хоча область займає значні розміри, в ній немає жодного об’єкта Мессьє. Але в її склад входить найцікавіше Сверхскопление Волопаса. Часто називають Великою Порожнечею Волопаса. По правді ж, порожнеча розуміється не буквально, а передбачає нечисленне кількість галактик (близько 60).
До того ж, у сузір’ї лежить карликова галактика Волопас I. За формою сфероидальная, дуже слабка і не яскрава. Незважаючи на те, що рухається навколо , з-за тьмяності відкрили її лише в 2006 році.
Варто відзначити, кулясте скупчення NGC 5466. Нещодавно в ньому виявили Приливної Потік, тобто тривалістю лінію зірок.

Цікаво, що шість головних зірок області формують досить великий астеризм Повітряний Змій. По-іншому називають Ескімо або Парашут. З ним пов’язують ще одну візуальну зоряну групу – Трапецієподібний астеризму. Судячи з усього, ім’я дали завдяки формі неправильного чотирикутника.
Між іншим, на ділянці є метеорні потоки – Січневі Боотиди, Червневі Боотиди і квадрантиди, що падатиме.
Що важливо, в 2015 році в сузір’ї відкрили дві нові галактики EGS-zs8-1 і Egsy8p7. За даними вчених, це спектроскопічні, найвіддаленіші від нас, системи.

Спостереження

Так як сузір’я Волопас мабуть на широтах від +90 до -34, то його можна побачити з будь-якої точки Росії. Однак слід враховувати, що найкращий час для спостережень за ним в кінці весни і початку літа.