Всесвіт

Сузір’я тукан, спостережуване в тропіках

В південній півкулі неба лежить сузір’я Тукан. Оскільки його площа становить 295 квадратних градусів, стоїть на 48 місці серед всіх ділянок. З них межує з Журавлем, Феніксом, Еріданом і Південної Гідрою.

Як з’явилося сузір’я Тукан

Насправді, цей небесний ділянку відносять до нових. У 16 столітті його запропонував додати на карту неба Петер Планциус. Однак офіційно творцем є Йоганн Байєр, який присвоїв позначення зірок даній області.
Власне кажучи, Тукан це екзотичний птах, що мешкає в тропіках. Як раз, у цих районах зона доступна для спостереження.

Зірки сузір’я

Як виявилося, у сузір’ї є 44 зірки, які видно неозброєним оком.
Мабуть, найяскравішою в області виступає Альфа. Це подвійна спектроскопическая зірка з величиною 2,86. Її основний компонент є помаранчевим гігантом.
Потім слід, Гамма – гігант жовто-білого кольору яскравістю 3,99.
Дзета теж має жовто-білим кольором, але відноситься до карликів. Має видиму величину 4,23, і створює надмірне інфрачервоне випромінювання. З-за чого навколо, ймовірно, знаходиться диск космічного сміття.
А ось Каппа являє собою багаторазову систему з середньою величиною 4,25. У неї входять дві бінарні пари, головна з яких містить субгигант і світило-компаньйон.
Епсилон – субгигант біло-блакитного забарвлення з уявною яскравістю 4,49.
Дельта – подвійна система з білого карлика і його супутника. Світність обох в середньому становить 4,51.
Ню і Йота Тукана виражені гігантськими зірками. У той же час, обидві змінні.

Сузір’я Тукан вміщує декілька зоряних представників карликів – Ця, HD 4308, HD 219077, HD 215497 і HD 221287.
На відміну від багатьох, Бета означає відразу шість зірок. З них варто відзначити наявність двох карликів, які мають супутники. Які, в свою чергу, відносяться до білих світилам головної послідовності. До того ж, під позначення Бета підходить подвійна система, також представлена карликами основної послідовності.
Зокрема, ділянка має яскраву зірку HD 5980. Вона розташовується в Малому Магеллановій Хмарі, про який ми поговоримо трохи пізніше. По правді, HD 5980 – дуже цікавий об’єкт, оскільки складається з двох зірок Вольфа-Райе і блакитного супергіганта Про класу. Світила Вольфа-Райе є дуже яскравими, гарячими, масивними і розвиненими елементами. Бо володіють найсильнішим зоряним вітром, у них спостерігається швидка втрата маси.

Які об’єкти вміщує сузір’я Тукан

Головним чином, в області виділяється однойменна галактика Тукан. Власне кажучи, являє карликовий тип, за формою схожий на сфероид. За результатами дослідження виявилося, що містить дуже старі зірки, а утворення нових не відбувається.

Найважливіше, що сузір’я Тукан приховує Мала Магелланова Хмара. Хоча ця карликова галактика найбільш вилучена, її видно навіть неозброєним оком. Насправді, є супутником нашого , відноситься до Місцевої галактичної групі. Складається Хмара з сотень мільйонів зоряних об’єктів, загальна видима величина яких 2,7.

Між іншим, Мале і Велике Магелланови Хмари утворюють взаємодіє пару, між ними лежить міст з газу.
Більш того, сузір’я Тукан включає в себе відкриті скупчення зірок – NGC 104, NGC 265, NGC 290 і NGC 346.
Звичайно ж, на ділянці є і галактики. Наприклад, спіральна система NGC 406.
До того ж, тут лежить туманність NGC 248.
Як видно, в області досить різноманітне вміст. Нехай не дуже багате, але інтресноє.

Спостереження

На завершення, відзначимо видимість сузір’я припадає на широтах від +14 до -90. На жаль, з території Росії не спостерігається. Зате від +14 градусів на південь повністю доступно. А оскільки його можна знайти без спеціальних приладів, настійно рекомендую цим зайнятися!