Всесвіт

Сузір’я змія, що складається з двох окремих частин

Воістину унікальне сузір’я Змія відноситься до екваторіальним небесним ділянок. На відміну від всіх складається з двох відокремлених один від одного частин, між яких лежить сузір’я Змієносець. Таким чином, одна Голова Змії розташовується на північний захід, а інша Хвіст Змії знаходиться в східній стороні.

Оскільки заповнює 637 квадратних градусів неба, стоїть на 23 місці серед усіх його ділянок. Враховуючи, що сузір’я Змія також поділено на дві зони, має безліч сусідів. Причому у кожній області вони свої, тільки Змієносець є загальним сусідом. Наприклад, Голова межує з , Волопасом, , Дівою і . А ось Хвіст прилягає до Орла, Стрільцю та .

Згорнувся змій в кільце, як ніби всіх слабшай, він Відводить очі, хоч ні сорому у змій. Смиренним здається підступний лицедій, Як ніби він зайнятий лише своєю думою. Він посміхається, але чіпай його, посмей – Він зуби оголить, сталевої голки гострішою.
Ан-Набига Аз-Зубьяни

Спочатку, сузір’я Змія, а точніше лише його Голова, було додано Птолемеєм в його знаменитий зоряний каталог. А інша частина належала Змееносцу. Лише в 20 столітті виділили сучасні межі області.
Насправді, перші згадки про нього зустрічаються вже у міфології стародавніх греків. Вважалося, що Асклепій – син Аполлона, він же Змієносець, отримав від змії знання. Застосовуючи їх, він міг повертати життя з допомогою цілющих трав.

Зірки, що утворюють сузір’я Змія

За оцінкою астрономів, в області неозброєним оком можна побачити 106 зірок.
Найяскравіша зірка, звичайно ж, Альфа. Це подвійне світило з візуальним значенням 2,623. Цікаво, що носить ім’я Уникалхай, що в перекладі означає “серце”, або шия змії.
На другому місці стоїть помаранчевий субгигант, позначений Ця, з видимою величиною 3,26.
Третє місце по праву займає Мю. Являє собою білий карлик з показником світності 3,54.
Потім слідують, Ксі і Бета, які є потрійними зоряними системами. Їх яскравість дорівнює 3,54 і 3,65.
Епсилон – білий карлик, належить до основної послідовності. Має зоряну величину 3,71.
А ось Дельта, Ню, Йота виражені в сузір’ї подвійними системами. Візуальні показники становлять 3,8, 4,32 і 4,51 відповідно.

Каппа – гігантське світило червоного кольору. Уявна величина 4,09.
Гамма і Лямбда відносяться до жовтих карликів з яскравістю 3,85 і 4,43.
Тета – Алія означає змія або кінець хвоста. Це кратна система, що складається з трьох елементів: двох карликів і жовтого світила. Їх загальне значення видимості 4,62.
У той же час, цілу зоряну групу позначили як Тау Змії. До неї належать чотири гіганти, два карлика і дві білі зірки.
Чи Змії і Глізе 710 карлики представляють основний послідовності, їх світимість складає 5,34 і 9,69 відповідно.
R Змії – червона гігантська зірка, причому змінного типу Світу. Розмір видимості 7,1.
Крім цього, можна відзначити ще пару жовтих карликів – HD 136118 і HD 168443. Видима візуальна величина 6,94 і 6,92.
Зрозуміло, ми перерахували не всі зоряні тіла живуть у сузір’ї. Зараз відомо, як мінімум, 15 світил з планетами на орбіті.

Які об’єкти містить сузір’я Змія

Насамперед, тут є два об’єкти Мессьє:
кулясте скупчення Мессьє 5, раніше приймали за туманну область. Відомо, що вміщає більше ста тисяч зірок, середня видима величина 6,65.
Мессьє 16 або туманність Орел, за формою нагадує цю горду птицю. Як виявилось, в ній знаходяться . Це найцікавіша область, де відбувається активне утворення зірок.

Також сузір’я Змія приховує кілька туманностей:
IC 4703, розташована навколо М16;
Sh2-54, відрізняється великою шириною і яскравістю;
туманність Червоний квадрат (MWC 922). З назви зрозуміла форма об’єкта.

Між іншим, на аналізованому ділянці виділили галактичну групу Секстет Сейферта. Назву отримала на честь відкривача Карла Сейферта. Вона складається з шести систем, де найяскравіша линзовидная, три спірального типу, одна класу S0 і остання виступає приливним хвостом.
До того ж, в області лежить Галактика вмираючої зірки, яка утворилася в результаті злиття двох систем. Насправді, це перше виявлене злиття, володіє потужним потоком енергії всередині.
Правда, на території знайшли ще одну пару взаємодіючих галактик. Завдяки їх об’єднанню з’явилася нова яскрава інфрачервона система Arp 220. Це найближча до нас з собі подібних.

До того ж, є інші астрономічні об’єкти:

  • галактики позначені NGC: 5921, 5964, 5970, 5972, 5962 і 6118;
  • Об’єкт хода-галактика з чіткою кільцевою структурою з гарячих блакитних зірок;
  • кульові скупчення Паломар 5, NGC 6535 і NGC 6539;
  • відкриті зоряні скупчення IC 4756 і NGC 6604;
  • Південне зоряне скупчення, що складається з 50 елементів, з активним звездообразованием.

Варто відзначити, що в грудні можна спостерігати два метеорних потоку – Омега Серпентиди та Сигма Серпентиди.
Цікаво, що в північно-західній частині сузір’я лежить однойменний астеризм Голова Змії. Його формують три зірки: Бета, Каппа і Гамма. Разом вони утворюють помітний трикутник.