Всесвіт

Сузір’я водолій, що зображує юнака, ллється воду в рот риби

В південній півкулі неба впевнено розташувалося знамените сузір’я Водолій. Оскільки охоплює 980 квадратних градусів, варто на 10 місці серед всіх зоряних частин. З-за величезної площі межує з безліччю південних сузір’їв.
Це одне з сузір’їв, що символізує водяний знак. Його назва означає того, хто несе чашу води, простіше кажучи, водоноса.

Насправді, область була відома ще в давнину. Приміром, у шумерів вона уособлювала бога Еа, який керував підземними водами. А ось у давньогрецькій культурі існує кілька міфів, пов’язаних з Водолієм. Головним чином, він відображає юнака, який наливає нектар або воду в рот риби (мається на увазі сузір’я Південна Риба). Щоправда, в кожній історії використовуються різні образи цього юнака. По-перше, Ганімед – син царя Троса. По-друге, вірили, що це був Девкаліон – син Прометея. І нарешті, деякі вважали, що це король Аттіки Кекроп.
Власне, офіційно з’явилося сузір’я в 2 столітті завдяки Птолемею. Він включив його в свій зоряний каталог неба.

Зірки, що утворюють сузір’я Водолій

Найяскравіша на ділянці Бета – Садальсууд, у переведенні її ім’я означає саму вдалу удачу. Її також асоціюють з настанням весни і відродженням Сонця. Цікаво, що це рідкісний жовтий сверхгигант, що володіє зоряною величиною 2,87.
На диво, Альфа – Садальмелик займає друге місце по яскравості з показником 2,95. За аналогією з Бетою, є надгігантом жовтого кольору. Назва в перекладі означає щастя і удача короля.
Третє місце, по праву, відходить до Дельті. По-іншому її називають Скат, що означає нога. Це блакитний субгигант з видимою величиною 3,25.
Потім слід Дзета, яка виражена подвійною системою. У перекладі назва означає удача купця. Володіє яскравістю 3,65.
Лямбда і Тау – гіганти з візуальними значеннями 3,72 і 4,04.
Епсилон – Албали, що перекладається як проковтує. Це блакитний субгигант з зоряною величиною 3,77.
Гамма – Садахбия, тобто щастя і удача в будинку. Відноситься до спектроскопічним подвійним систем, а видима величина становить 3,85.

Ця і Омега є субгигантами, їх світність дорівнює 4,04 і 4,96.
Тета – Анха, чиє ім’я означає тазова кістка, являє субкарлик жовто-білого кольору і яскравістю 4,18.
А ось Фі, Сигма і Псі відносяться до подвійних зоряних систем. Мають деяку величину 4,22, 4,81 і 4,95 відповідно.
Йота біло-блакитний субкарлик, чия візуальна величина становить 4,28.
Також можна виділити зірку під назвою Ситула, яка в сузір’ї відображає глечик з водою. По правді, виражена помаранчевим гігантським світилом з видимою величиною 5,03.
Як виявилося, в сузір’ї знаходиться більше десяти зірок з екзопланетами. Наприклад, у карлика Глізе 876 і кратні зірки BD-22 5866 виявили цілих чотири подібних планети.

Які небесні об’єкти містить сузір’я Водолій

Насамперед, відзначимо наявність об’єктів Мессьє. Хоча їх всього три на ділянці, два з них є шаровими скупченнями.
По-перше, одна з найбільш великих кулястих зоряних груп М2. За оцінкою вчених, в ній лежить приблизно 150 тисяч світил, а уявна видима величина 6,3.
По-друге, тут ховається М72 з візуальної величиною 9,3. Відрізняється синіми гігантами і великою кількістю змінних зірок.

А ось Мессьє 73 відноситься до астеризмам. Його формують чотири зірки, насправді, не пов’язані між собою. До недавнього часу вважали, що це відкрите зоряне скупчення. Однак у 2002 році при його дослідженні встановили, що елементи рухаються не в одному напрямку, а також знаходяться від нас на різних відстанях.

До того ж, на території розташовується Карликова галактика Водолія. Вона входить у Місцеву галактичну групу і рухається в бік . Правда, вважається нерегулярної системою з візуальної величиною 14.

Варто відзначити, своєрідну NGC 7727. Вона утворилася при злитті двох систем, що послужило незвичайного зовнішнього вигляду.
У той же час, існують , з яких найбільш цікава NGC 7252. Її специфічна форма схожа на діаграму обертається навколо атома до електрона. Часто називають Мирний Атом.

Крім цього сузір’я Водолій вміщує два туманних об’єкта:

  • туманність Сатурн, візуально схожа на однойменну планету. Сформувалась в результаті еволюції зірки малої маси в яскравого карлика білого кольору. Видима величина становить 11,5;
  • туманність Равлик також , але з вузлами в структурі. Це яскрава найближча до нас міжзоряне середовище, чия видимість дорівнює значенню 7,3.

Туманність УлиткаТуманность Сатурн

Нарешті, ділянка має кілька метеорних потоків: Березневі Акваріди, Ця-Акваріди, Дельта-Акваріди та Йота-Акваріди.