Взаємовідносини

Чому мої батьки такі токсичні? Або 5 ознак того, що ваші батьки використовують газлайтинг

Відносини між батьками і дітьми іноді бувають складними. Визначити, чи виходять проблеми за рамки звичайних сімейних сварок і переходять на нездорову, токсичну територію, може бути складно. Особливо у випадку газлайтинга, який є заплутаною і маніпулятивної формою емоційного насильства.

5 ознак того, що ваші батьки використовують газлайтинг:

Батько ігнорує суб’єктивний досвід дитини

Однією з ознак газлайтинга є те, що батько заперечує життєвий досвід своєї дитини. Людина може описати досвід з минулого, коли він відчував себе соціально ізольованим друзями або боявся реакції батьків, а реакція батьків – це заперечення події.

Навіть якщо батько пам’ятає цей момент по-іншому, то газлайтинг все одно призводить до знецінення почуттів людини.

Батько грає роль жертви

Розігрування ролі жертви – поширена тенденція прихованих нарцисів, психопатів і людей, які використовують газлайтинг. Батьки можуть відмовитися визнавати свою роль в проблемі і вести себе так, як ніби вони завжди були ображені на вас.

Батько змушує своєї дитини відчувати себе гірше по відношенню до себе

Замість того, щоб бути емоційно підтримують, батьки змушують дитину відчувати себе погано в будь-якій важкій ситуації, в якій він знаходиться, чи то помилка, невдача або повсякденний стрес.

Батьки надмірно контролює ситуацію

Коли батько використовує авторитарний стиль виховання і оцінює свого сина/дочку через призму послуху. Іншими словами, батько сам вибирає, що має подобатися дитині, що він повинен цінувати, куди ходити і що одягати.

Батько пов’язаний зі своєю дитиною

Коли батько надто близький зі своєю дитиною, він більше зосереджений на дружбу з дитиною, ніж на те, щоб бути для нього батьком. Такі батьки намагаються відгородити дитину від складних емоцій, таких як смуток, розчарування і самотність, в результаті чого дитина не зможе впоратися з цими природними емоціями, коли подорослішає.

Типові фрази “газлайтера”:

  • Ти зійшов з розуму
  • Ти робиш з мухи слона
  • Ти така чутлива
  • Я критикую тебе, тому що люблю тебе
  • Ти занадто емоційна
  • Перестань драматизувати

Переживання газлайтинга в будь-яких відносинах завдає шкоди, але наслідки можуть бути ще більш важкими, коли газлайтинг виходить від батьків. Усвідомлення проблеми і визнання того, що це не ваша вина, – це перший крок до зцілення. Бережіть себе!